Навігація бджіл або як вони знаходять дорогу додому

Бджоли – це комахи, які виготовляють безліч корисних та цілющих для людини продуктів. Мед та пилок, перга та маточне молочко, прополіс та віск – це далеко не все, що дають нам ці невтомні комахи. Здатність лікувати є у них самих: хто не чув про бджолину отруту, оздоровчі при радикулітах та ревматизмах укуси, чудодійне ліжко на вулику, здатне нормалізувати сон, роботу серцево-судинної та нервової системи, психоемоційний стан тощо? Багатьох людей цікавить, як ці невтомні комахи орієнтуються на місцевості та знаходять шлях до рідного вулика, як вони розпізнають саме свою домівку від інших.

<< Обирайте мед з горіхами та фруктами від ФронтМед

Навігація бджіл

Орієнтація бджіл у просторі вже достатньо вивчена науковцями та має своє пояснення. Адаптуватися у просторі їм допомагають інстинкти, які розвиваються у комах так само, як і в хребетних тварин. Початкові навики їм передаються генетично, далі розвиваються під час першого вильоту і з кожним наступним разом вдосконалюються. Шукають дім комахи по кількох орієнтирах, сонце – головний із них.

Орієнтація по сонцю. Бджілкам, які збирають нектар, пилок чи приносять до вулика воду допомагає знаходити шлях положення небесного світила та поляризація світла. Їхні унікальні очі дозволяють добре бачити і вдень, і при настанні темряви, адже більшу частину свого життя комахи проводять у темних вуликах. Звикання до різних умов освітлення (яскравий та сонячний день, пахмурна погода, вечірні сутінки, темрява у вулику) у них фактично миттєве. Під час польоту, який відбувається лише під певним кутом до сонця, очі бджоли постійно контролюють світловий потік і фіксують усі предмети на місцевості, осяяні денним світилом, зауважують тіні. Якщо на вулиці пасмурно, на горизонті не видно сонця, то бджолам допомагають коливання площини поляризації світла, відмінна концентрація уваги і чудова пам’ять.

Природний навігатор. Комахи добре запам’ятовують місцевість біля вулика. Кожен політ дає їм неоціненний досвід знаходження шляху додому, тож щоразу їхні навички вдосконалюються і бджоли можуть відлітати на дальші відстані. Зоровий орган чітко відрізняє усе розмаїття ландшафту – водойми, гори, поля, високі дерева, будинки та інші мітки. У пам’яті така диференціація предметів зберігається на протязі кількох днів.

Запах також є важливим помічником у складній схемі біокомунікації бджіл. Кожна сім’я комах має власний запах, а також цілі сигнали, котрі дозволяють розпізнавати та розуміти одне одного. Навіть під час збору меду та польоту нюхові рецептори вловлюють специфічний аромат своїх родичів, розпізнають чужинців. Вилітаючи «на роботу» разом, комахи згуртовуються на зворотному шляху і майже у повному складі завжди повертаються додому.

<< Читайте також про корисні властивості квіткового меду

Особливості бджолиної сім’ї

Щоправда, таку складну систему навігації мають лише робочі бджоли, які у бджолосім’ї становлять лев’ячу частку. Інші члени – матка та трутні покидають вулик набагато рідше.

Матка – головна комаха та їх королева. Це самка, яка відкладає яйця у спеціальні комірки та відповідає за відтворення робочої маси. Все життя, а це 5-6 років вона живе на повному утриманні простих трудівників. Вулик вона покидає тільки для запліднення або ж разом із роєм, коли є дві чи більше маток, яких не встигли відсадити.

Трутні – особини чоловічого роду, які живуть у вулику лише влітку. При досягненні ними статевої зрілості вони вилітають разом із маткою з вулика для запліднення останньої і одержання потомства. Після кількох таких польотів трутень гине, деякі самці проживають до настання холодів, проте по закінченню сезону збору меду робочі бджоли перестають їх годувати. Ослаблених особин згодом виганяють із вулика, а вижити їм на холоді не реально. Залишитися трутневі в гнізді дозволять лише в єдиному випадку – коли у бджолосім’ї немає матки.

Робоча бджола – це безплідна саамка, котра обслуговує матку, трутнів, личинок, збирає мед і нектар, приносить до вулика воду, виносить з нього сміття, захищає від чужинців та інших комах, будує стільники. Функції комахи розподіляють між собою в залежності від віку особин.

Ось такі вони, бджілки, які дарують нам смачний та поживний квітковий мед!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *